FX Leaders Baş Analisti: Altın İçin Kartlarda Şimdi Bu Seviyeler Var!

Altın fiyatları zirve seviyelerine yakın seyretmesine rağmen piyasaya temkinli bir duruş hakim. FX Leaders Emtia ve Endeksler Baş Analisti Arslan Butt’a göre, teknik ve temel tablo kötüleştikçe altın fiyatları son dönemdeki geri çekilmesini sürdürecek gibi görünüyor.

Düşüşün arka planında ne var?

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın haftaya düşüşle başladı. Pazartesi günkü Asya seansında 2.150 dolarla son bir haftanın en düşük seviyesini gördü. Böylece, değerli metal üst üste üçüncü düşüş gününü yaşadı. Arslan Butt, bu nedenle spot altın için yakın vadeli fiyat tahmininin zayıf göründüğünü söylüyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Bu düşüş, geçen hafta ABD’den gelen ve Federal Reserve‘in uzun süreli yüksek faiz oranlarını sürdüreceği beklentilerini artıran güçlü enflasyon rakamlarına bağlanıyor. Sonuç olarak, bu senaryo ABD Hazine tahvil getirilerini destekledi, ABD Dolarına (USD) destek sağladı ve getirisi olmayan altın üzerinde baskı oluşturdu.

Altın için önemli etkenler: Fed beklentileri ve jeopolitik gerilimler

Arslan Butt, buna rağmen piyasanın Fed’den Haziran gibi erken bir tarihte faiz indirimi beklediğini söylüyor. Analiste göre, bu beklenti, devam eden jeopolitik gerilimlerle birleştiğinde, altının değerine bir taban sağlayacak. Böylece, daha fazla önemli kayıpları önleyecek. Ancak Butt, şu uyarıyı da yapıyor:

Yatırımcılar Çarşamba günkü FOMC toplantısından elde etmeyi umdukları “Fed’in faiz oranı yörüngesine ilişkin ek göstergeleri bekleyerek muhtemelen kenarda kalacaklar.

ABD enflasyonu, altının fiyat dinamikleri üzerinde etkili

Butt, ABD enflasyon verilerinin altının fiyat dinamikleri üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu söylüyor. Bunun da “muhtemelen altının cazibesini olumsuz etkileyeceğine” dikkat çekiyor. Bu doğrultuda analist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Michigan Üniversitesi’nin ön anketinden gelen raporlar, Mart ayında hem bir yıllık hem de beş yıllık enflasyon beklentilerinde çok az değişiklik olduğunu gösterirken, ABD Tüketici Duyarlılığı Endeksi 76,5’e geriledi. CME Group’un FedWatch Tool, Haziran ayındaki politika toplantısında faiz indirimi olasılığının %60 olduğunu öne sürerek USD’nin yükseliş eğilimini azaltıyor.

Bu gelişmeler altın piyasasını güçlendiriyor!

Analist, devam eden jeopolitik gerilimlerin, “özellikle de Rusya-Ukrayna çatışmasının ve Orta Doğu’daki huzursuzluğun” da güvenli liman olarak altının değerini desteklemesinin bekliyor. Butt, bu konudaki görüşlerini şu şekilde ifade ediyor:

Ukrayna’nın Rus petrol tesislerine yönelik insansız hava aracı saldırılarını yoğunlaştırması ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun Gazze’nin Refah bölgesine ilerleme planlarını teyit etmesi son dönemde tırmanan gerginlikler arasında yer alıyor. Bu gelişmeler belirsizlik ortamına katkıda bulunarak altın piyasasını güçlendiriyor.

Altın teknik görünümü: Düşüş görünümü hakim!

Analist, altının teknik resmine de bakıyor. Arslan Butt, 4 saatlik grafikte alçalan üçgen kırılma formasyonunun oluştuğunu kaydediyor. Bu bağlamda şu seviyelere dikkat çekiyor:

Altın fiyatı %0,36’lık bir düşüşle 2147,07 dolara geriledi ve 2.157,22 dolarlık pivot noktasının altında seyrediyor. Varlığın 2.157 dolar seviyesine yakın alçalan üçgen formasyonunu ihlal etmesi, bu hareketin düşüş yönünde olduğunu vurguluyor. Anlık direnç 2.173,06 dolarda, diğer engeller ise 2.189,33 dolar ve 2.204,58 dolarda bulunuyor. Tersine, destek seviyeleri potansiyel toparlanma bölgeleri olarak hareket edebilecek 2.139,00 dolar, 2.124,63 dolar ve 2.109,75 dolar olarak belirlenmiş durumda.

Butt, 36 değerindeki Göreceli Güç Endeksi (RSI) ve 2.150,84 dolarda bulunan 50 günlük Üstel Hareketli Ortalama (EMA) dahil olmak üzere bir dizi teknik göstergenin düşüş görünümünü desteklediğini söylüyor. Arslan Butt, teknik resimdeki bu durumu ise şöyle açıklıyor:

Alçalan üçgen formasyonunun ihlali, fiyatı potansiyel olarak 2.139,00 dolar destek seviyesine doğru yönlendirecek yakın satış baskılarına işaret ediyor. Genel olarak, altın 2.150 doların altında düşüş eğilimi sergiliyor ve bu eşiği aşan herhangi bir yukarı yönlü hareket yükseliş momentumuna doğru bir kayma sinyali veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x