ABD’li askeri analist Macgregor’dan muhtemel bölgesel savaşta Türkiye uyarısı

İsrail’in Gazze’de 471 kişiyi katlettiği hastane saldırısının yankıları sürerken, bölgeden bombardıman haberleri gelmeye devam ediyor. İsrail’in saldırılarında şehit olan Filistinlilerin sayısı 3 bini aşarken, çatışmalarda hayatını kaybeden İsraillilerin sayısı bin 400’ü geçti. 

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant, İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik kara operasyonunun yakın olduğu mesajını verdi.

DOUGLAS MACGREGOR’DAN BÖLGESEL SAVAŞ VE TÜRKİYE UYARISI

ABD’li emekli asker, askeri analist Douglas Macgregor Gazze’deki savaşın genişleyip Ortadoğu’da patlak verecek bölgesel savaş konusunda Türkiye’nin askeri gücü ve geçmişine dikkat çekti. 

“BU GÜCE SAHİP TEK ÜLKE TÜRKİYE”

Macgregor “Türkiye, 80 milyondan fazla nüfusa sahip bir ülkedir ve bölgede İsrail ile bir çatışmada Sünni Arap devletlerine liderlik edebilecek toplumsal uyuma, savaş kültürüne ve askeri güce sahip tek aktördür.” ifadelerini kullandı.

Macgregor’ın paylaşımı şu şekilde;

“Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan Hamas ve İsrail arasında arabuluculuk yapmayı teklif etti, ancak Erdoğan’ın kendisi savaşın “bir iki hafta içinde” durmayacağı konusunda uyarıda bulundu.

Türkiye, 80 milyondan fazla nüfusa sahip bir ülkedir ve bölgede İsrail ile bir çatışmada Sünni Arap devletlerine liderlik edebilecek toplumsal uyuma, savaş kültürüne ve askeri güce sahip tek aktördür.

TÜRKİYE’NİN ROLÜ

Bölgesel bir savaşta Türkiye, modern silahlarla donatılmış, disiplinli ve kararlı savaşçılar tarafından yönetilen büyük ordular ve hava kuvvetleri kurabilir.

“BÖLGESEL BİR SÜNNİ MÜSLÜMAN İTTİFAKI”

Ankara tarafından yönlendirilen ve Katar tarafından finanse edilen bölgesel bir Sünni Müslüman ittifakının ortaya çıkışı, IDF için, günümüz IDF liderlerinden sadece birkaçının bildiği bir savaş biçimi olan gelişmiş konvansiyonel savaş hayaletini yeniden canlandırıyor.”

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x